Diş Sağlığının Önemi
06 Ekim 2017images.png
IMG_3475.JPGAğız ve diş sağlığının önemi belki de hayati fonksiyonlarımız dan biri olan yemek yeme olayının daha sağlıklı, tat verici ve kaliteli olmasını sağlayan organımız ağız ve dişlerimiz dir. Vücut sağlığı ağızda başlamaktadır.


Diş Sağlığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ağız ve diş sağlığının önemi sindirim sisteminin başlangıcı olan ağız olduğu için oldukça önemlidir. Besinlerin ilk parçalanması ve mideye gönderilmesi işlemini dişler yapar dişlerin eksik, sağlıksız, hastalıklı ve çürük olması sindirim durumunu sekteye uğratır. Ağız sağlığı yetersiz olan kişilerde besinleri çok çiğne yemeden mideye hızlı bir şekilde inmesi ilerde oluşabilecek mide ve sindirim sistemi rahatsızlıklarda ciddi rol oynamaktadır. Ağız ve diş sağlığı için oldukça önemlidir.

Günde iki kez dişlerin fırçalanması fırçalanmadığı zamanlarda yemeklerden sonra ağız için bol su ile çalkalanması gereklidir. Su ile çalkalamak yemek artıkların dişlerin arasında birikip koku oluşturmasına dişlerin üzerinde plak oluşturmasının önüne geçmektedir. Ağız içi yaraları da oldukça önemli konudur. Herhangi vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklanacağı gibi diş çürüklerinden de meydana gelebilmektedir.